Fii partener Team33Cluj in 2015!..............Echipa in 2015..............Fii partener Team33Cluj in 2015!
Pagini: [1] 2 3 ... 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: [ex-membru] Ovidiu Marian  (Citit de 12994 ori)
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« : Noiembrie 16, 2011, 04:21:50 »

Chiar daca am vrut sa mai tin putin timp secret , sa anuntam impreuna cu alti debutanti care vin alaturi de noi, din motive technice  Smiley sunt onorat sa va prezint noul membru Team33, in persoana lui Ovidiu.
  Topicul acesta ii este adresat in totalitate, aici o sa puteti gasi poze cu el, informatii, puteti sa-i puneti intrebari, orice...

O sa-l rog sa se prezinte , sa ne spuna ce targeturi are, cu ce motoreta se va da, etc.

Bine ai venit in echipa , Ovidiu! Mult succes si multa distractie!
« Ultima modificare: Februarie 02, 2014, 04:15:32 de către victor » Memorat

Go Team33 Cluj !
Stau-De-6
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 16, 2011, 06:51:33 »

Hehe!
Felicitari, Ovidiu! Vorba aia, sa fie intr-un ceas bun! Tongue
Din punctul meu de vedere, era normal, vazand cat de mult a investit in logistica si cat de determinat a fost sa se dea pe circuit. Smiley

Bafta multa!
Memorat

"It's not who gets on the gas first, it's who gets on full gas first". Simon Crafar
Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 16, 2011, 07:48:08 »

In primul rand va multumesc tuturor pentru primirea in 33team, acceptarea in mijlocul vostru, pentru mana pe care mi-ati intins-o cand am avut nevoie; e foarte placut ce simt acum dar toate sentimentele placute care ma incearca sunt acoperite, pentru prima data poate de cand ma dau pe doua roti, de ideea de responsbilitate, de apartenenta a unui, grup, a unei a doua familii; sper sa ramanem cat mai mult timp impreuna, in echipa, sper sa nu va dezamagesc si sa pot intoarce si da mai departe ceea ce primesc acum de la voi.
M-am nascut la Turda in 1978, pe 12 mai si din ce tin eu minte, in familia mea, doar bunicul meu avea doua motoare, un IJ si un MZ, stricate si alea, cel putin eu numai asa mi le amintesc; deci nu prea e mostenita dependenta de moto pe cale genetica Smiley
Desi mi-am dorit foarte tare si dintotdeauna sa pot merge pe doua roti, primul pas l-am facut destul de tarziu, la 29 de ani(2007) cand n-am mai rezistat chemarii si intr-o luna de zile imi luasem A-ul, si printr-o refinantare a unui credit Cheesy, primul motor, o Yamaha YZF Thundercat. A fost prima dragoste, motorul pe care am invatat sa ma dau, motorul pe care l-am scapat prima data si singura pe strada(dupa primii 4 km Smiley ), motorul cu care am pus prima data genuchiul jos  Roll Eyes.
In anul 2008 am plecat din Romania, un nou loc de munca, am vandut Thundercat-ul si abia in 2009 mi-am cumparat urmatorul motor, un BMW F650 GS Dakar. Am ales Dakar-ul pentru ca stiam ca imi place prea mult viteza si daca as fi ales R6, cum mi-as fi dorit, mi-era team ca as fi ispravit ceva, in conditiile in care ajungeam in Romania si m-as fi putut da, maxim o luna pe an. BMW-ul l-am vandut acum doua saptamani.
In mai 2011 mi s-a ivit ocazia sa cumpar ceea ce imi doream inca de la inceput, Yamaha YZF R6; conjunctura a facut ca aceeasi persoana, un bun prieten(Pitzi) sa aiba rol determinant fara a-si propune asta, cand am luat A-ul, primul motor si R6-le acum.
Din momentul in care am luat R6-le am stiut ca, logic, va urma iesirea pe un circuit de viteza, care a si avut loc, prima si singura data pana acum, in octombrie, anul acesta, in Grecia, la Serres. A fost iesirea dupa care ar fi urmat teoretic, o analiza personala in ideea in care doream sa vad daca are rost sau nu sa merg pe drumul asta, participarea in Rosbk. Din momentul in care am avut primul motor am stiut ca asta vreau sa fac, sa ajung pe un circuit in prima faza; dupa experienta de la Serres, pot sa spun ca pe langa faptul ca e extraordinar sa te poti da pe un circuit, participarea in curse e "priceless" Smiley.
In 2012, imi doresc sa fiu si sa raman sanatos si sper sa pot participa la cat mai multe etape in Rosbk unde sa reusesc sa acumulez cat mai multa experienta, sa invat cat pot de mult despre tot ce inseamna organizarea, pregatirea unei etape, a unei curse, notiuni legate de pilotat, setari si stiu ca am de la cine Smiley.
Voi participa cu o Yamaha R6, an 2006, careia ii voi face pentru moment un upgrade minim: scarite, ghidoane racing, capace pentru protectia motorului si vom mai vedea ce mici ajustari vom mai face insa majoritatea fondurilor se vor duce spre timp petrecut pe pista, sa fie cat mai mult si cauciucuri Smiley
« Ultima modificare: Noiembrie 16, 2011, 08:13:22 de către Ovidiu » Memorat

Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 16, 2011, 07:56:05 »

@ Stau-De-6
Mersi frumos Smiley Determinare da, in rest, partea cu investiile e un subiect sensibil Smiley Cateva din ele au fost facute oarecum pe graba, fara sa cer o parere de la cineva care stie ce vorbeste dar fii sigur ca de-acum incep sa am idee despre ce am de facut si pe cine sa intreb Smiley
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Noiembrie 16, 2011, 09:54:41 »

Ovi, in poza cu GS-ul zici ca tu faci reclama la Marlboro... cu cal cu tot... Smiley

Ma bucur din nou ca Zoli te-a invitat in echipa si sper ca timpul si finantele sa-ti permita cat mai multe participari in 2012 alaturi de noi.
Memorat

Team33Cluj racing team manager
Multumesc Banca Transilvania, archdesign, COC Motors, Yume si DoppelHerz
Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 16, 2011, 10:17:10 »

Multumesc frumos Victor; invitatia inseamna pentru mine pe langa responsabilitate si o obligatie, nu mi-ar placea sa fiu un doar membru prezent mai mult virtual, imi doresc sa fiu acolo, in boxe, pe pista cu voi, cat mai mult, sper sa si reusesc.
« Ultima modificare: Decembrie 01, 2011, 07:38:52 de către Ovidiu » Memorat

Emi(Hornet600)
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Noiembrie 17, 2011, 02:54:42 »

Bine ai venit!!.. O sa vezi ca ne asteapta un an interesant, cu multa munca dar si distractie pe masura... Ma bucur ca vom avea pilot la ssp, sper sa reusesti sa fii prezent la cat mai multe etape Smiley
Memorat
Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Noiembrie 17, 2011, 04:35:25 »

Merci fain Emi Smiley Sper sa reusesc sa fac rost de timp si sa fim cu totii la cat mai multe etape, daca nu chiar la toate; in ceea ce ma priveste cred ca o raman o buna bucata de vreme la ssp, ma simt foarte ok aici si-mi place mult 600-le.
Memorat

hayabusarulez
Newbie
*

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 23, 2011, 07:00:52 »

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care scriu...
Felicitari pentru pasul facut! Mult noroc si iti urez sa ai parte de cat mai multe clipe frumoase (si rezultate) alaturi de echipa 33Team!
Memorat
Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Noiembrie 23, 2011, 07:34:43 »

Salut Dragos si iti multumesc frumos pentru ganduri si pentru tot ajutorul si sfaturile primite la Serres.
  Urmand sfatul lui Zoli, sunt in etapa "Jurnalului de bord-Serres" pe de o parte si "Serres 2012" pe de alta parte; incerc sa pun pe hartie absolut toate detaliile legate de etapa incepand de la deplasare, costuri, necesar in boxa, plusuri/minusuri, setari, amanunte legate de organizare, pista, greseli/remedieri; tinand cont de toate astea o sa incerc sa identific si pregatesc, punctual, cu obiective scurte, clare, destul de bine definite, pasii pe care trebuie sa-i fac si de ce trebuie sa tin cont la prima iesire- aici cred ca o sa-i bazai mai mult pe Emi, Victor si Zoli.
« Ultima modificare: Noiembrie 23, 2011, 08:28:51 de către Ovidiu » Memorat

Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 06, 2011, 11:25:48 »

As vrea sa fac o completare legata de planurile personale, target-uri, in moto evident(atat timp cat afirmatia asta e scuzabila Smiley ); imi doresc ca peste 2, 3, 4 ani sa castig campionatul Rosbk la clasa SSP. Stiu in mare ce implica asta, stiu cate ceva despre pilotii foarte buni care participa in campionat dar asta nu ma va impiedica sa visez si sa incerc sa-mi implinesc visul, sa fac tot ce-mi sta in putinta sa ajung acolo unde imi doresc si asta impreuna cu 33team. Stiu ca fiecare in sufletul lui are o flacara, o dorinta sa castige, sa fie cel mai bun, e firesc cred, e natura umana. Si asa cum imi doresc pentru mine asa doresc si pentru Emi, Victor si Zoli, sa ii bata pe toti de sa la sara fulgii. Ce spun acum nu e un gand ratacit intamplator prin mintea mea, nu mi-am propus sa alerg de-acum pe pista ca un bezmetic, sa demonstrez ceva anume; parcursul ramane configurat la fel, incet, pas cu pas, invatat, evoluat, performat si nu in ultimul rand, dimpotriva, poate primul, placerea de a fi pe pista; cand m-am inscris prima oara pe un forum moto, aveam la profil un motto:"performance and evolution", nu stiu cum mi-au sunat astea in cap dar atunci asta am simtit ca ma reprezinta. La inceputul vietii avem vise legate de ce ne-am dori sa facem, cum sa fim, ce sa ajungem, pe parcurs ne obisnuim sa renuntam la ele; cred ca o parte ar trebui sa pastram. In decembrie 2008 m-am inscris la Rosbk 2009 dar nu am reusit sa particip pentru ca nu am avut bani pentru motor, rate, real life, etc.; nici acum nu am bani dar deja am pierdut prea mult timp departe de ceea ce-mi doresc foarte mult, sa particip intr-o competitie moto pe un circuit de viteza. Sunt la mijloc multe variabile si necunoscute, infinit de multi de "poate" dar e prea frumos ca sa nu visam Smiley
« Ultima modificare: Decembrie 06, 2011, 11:56:46 de către Ovidiu » Memorat

Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Ianuarie 08, 2012, 07:53:27 »

Vesti destul de ingrijoratoare pentru mine, nu cunosc inca data la care voi incepe sezonul 2012 Rosbk, din motive independente de mine. Exista totusi o posbilitate, destul de mica pentru moment, sa fiu prezent la Serres dupa cum e posibil sa incep sezonul in luna iunie si sa particip la restul etapelor; asa cum exista si o sansa, si mai mica e drept, de a participa la toate etapele, inclusiv la cele in care nu se va puncta la clasa B.
Pe de alta parte sunt si vesti bune, motoreta (careia tocmai mi-a venit ideea de a-i da un nume  Grin sugestiile sunt bine-venite Smiley , ) a ajuns pe maini bune, in service-ul Mechatronics unde va fi pregatita pentru sezon: verificat starea generala de sanatate, schimbat consumabile(filtre, ulei motor, lichid frana), montat capace protectie motor, montat scarite si semighidoane racing, inlocuit galerii evacuare si toba, probabil inlocuit rezervor, reparat, vopsit si montat carene, probabil montat crash-pad-uri, schimbat ulei amortizoare, setat suspensia; mai mult ca sigur pe parcurs vor mai aparea si alte operatiuni, altele sunt planificate spre mijlocul sezonului(schimbat amortizor spate, achizitionat DL si quick shifter), in functie de parcurs si evolutie.
O alta veste buna e ca dupa 3 luni jumate(cea mai lunga perioada de pauza cred din viata mea) am reluat pregatirea fizica, deocamdata la 30-40% din potential dar cred ca in 4-6 saptamani sa ajung la cel putin 80%. Legat de partea de pregatire voi continua pe aria dedicata. A bientot.
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Ianuarie 08, 2012, 11:13:42 »

Stai linistit Ovidiu, si eu sunt intr-o situatie similara. La mine problema este bugetul care inca nu este conturat deloc si nu prea vad nici luminita de la capatul tunelului. Deocamdata asteptam dar speram! Avand in vedere numarul mare de etape in 2012, e mai simplu sa prinzi cateva etape daca problema este doar timpul. Sunt convins ca vei ajunge la macar 4 etape ceea ce este un inceput foarte ok.
Memorat

Team33Cluj racing team manager
Multumesc Banca Transilvania, archdesign, COC Motors, Yume si DoppelHerz
Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Ianuarie 12, 2012, 04:10:21 »

De buget nu mai zic nimic, n-are sens, oricum eu platesc pentru tot; daca incep sa adun taxa de inscriere, un set de cauciucuri noi pe etapa plus deplasarile pentru sase etape ma ia cu ameteala dar imi revin repede, Serres e dupa colt Smiley. Sper sa ajung in curand sa trag linie cu cheltuielile "minime" efectuate pentru pregatirea motorului desi asta cred ca e un fel de fata morgana in motociclismul viteza.
Memorat

Ovidiu
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 17, 2012, 02:10:52 »

Am editat(scurtat si personalizat)putin ce a filmat Victor la Serres in antrenamentul din ultima zi si a iesit cam asta http://youtu.be/kJAkHnvhWtU
Memorat

Pagini: [1] 2 3 ... 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul: