Fii partener Team33Cluj in 2015!..............Echipa in 2015..............Fii partener Team33Cluj in 2015!
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: [ex-membru] Bogdan Popovici  (Citit de 5886 ori)
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« : Ianuarie 28, 2009, 01:08:35 »

Il prezint pe Bogdan Popovici, colegul meu cu care o sa concurez in echipa ,la concursul de anduranta.

Ne-am cunoscut in 2007 la Serres (Grecia) , la prima mea iesire pe o pista adevarata. Un coleg de-al meu a avut probleme cu motocicleta, am stat toata noaptea sa-l reparam. In serviceul respectiv ne-am intalnit cu Bogdan , care cazuse si el in ziua respectiva si avea program de " restaurare" nocturn. Asa am devenit noi prieteni, iar de anul asta coechipieri.
  Bogdane, ai legatura... Grin
« Ultima modificare: Februarie 02, 2014, 04:17:01 de către victor » Memorat

Go Team33 Cluj !
Bitza_chinezu
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Ianuarie 28, 2009, 11:05:01 »

mersi de introducere Zoli. Asa este, am stat 24 de h sa repar si sudez la R6-le de atunci. Dar s-au intamplat si lucruri bune in ziua respectiva, l-am cunoscut pe Zoli si pe Bocco in service.

Anul acesta voi concura cu CBR 600 RR meu care l-am cumparat in Oct 2007. Este stock 100%. Pana si toba este stock. Are doar carene si scarite de curse, data logger (esential pentru a te antrena si a progresa) si un PC+Quickshifter+TC. Voi pune o poza cu 600RR-u diseara cand ajung acasa.

Despre mine un pic: Sunt nascut pe 7 Decembrie 1984 in Bucuresti, iar prima motocicleta (Honda CB 400) mi-am cumparat-o in 2005 pe vremea cand eram la Beijing. Dupa 4 luni de mers pe moto(Martie '06) si 3000 de km am ajuns prima data pe circuit (Circuitul de F3 din Beijing). In acea zi un Club Moto pe nume Huo Fa (nu glumesc) avea antrenamente si o cursa programata. Am concurat cu nakedu meu (CB 400) cu cauciucuri tocite de strada si cu un costum de fas imprumutat si am avut sansa sa termin pe locul 1. Mentionez ca majoritatea concurentilor mai fusesera pe circuit si ca aveau 600uri si SBKuri de 1000. Astfel, precum Zoli, am gustat pentru prima data din cupa sampaniei si am prins cu adevarat gustul curselor.

Dupa cursa, un chinez care tocmai venise la circuit descarca o duba plina de motociclete de curse si gume vine si ma felicita si ma intreaba daca nu vreau sa vin maine dimineata la un test aici pe circuit. I-am zis ca mi-ar face mare placere dar n-am nici echipament si nici nu ma pricep la curse. A zis ca e ok. Individul s-a dovedid a fi campionul cupei Beijingului din 2005, si terminase vice campion la nationalele chinei. Tre sa fi facut eu ceva bun la testul de a doua zi, deoarece mi-au oferit sa vin la el in echipa -Top Speed Racing -(ca al treilea coechipier) - pe un motor de rezerva care nu-l folosea nimeni - R6 2002, Ohlins full, slippery clutch, Axa cu came modificata, etc, si ca trebuie sa-mi platesc doar benzina si cauciucele si sa impart 50/50 daca i-au premii. M-am antrenat cu ei timp de 2 luni (o data pe sapatamana) si eram la 7 secunde de recordul pistei (tinut de un japonez pe un motor de 250 de MotoGP). In iulie urma sa plec din china si sa ma intorc in romania si pana atunci as fi prins o cursa din Cupa Beijingului in echipa chinezilor. (dupa lap time m-as fi clasat usor in primii 10, poate daca progresam chiar in top 5).

SST, Stefan Popescu, coleg si prieten din liceu, care alerga in CNV m-a convins sa vin in romania mai devreme(astfel ratand prima cursa din china) si sa ma dau ca tot romanu in campionatu national alaturi de el. Tin minte si acum ca l-am intrebat cum sunt circuitele din romania si a zis ca sunt ff bune si mi-a dat sa vad o poza de pe aeroportu de la Arad. L-am crezut si mi-am facut bagajele si am venit acasa. Astfel am ajuns sa particip la Etapa din Iulie 2006 de la Caransebes la debutanti cu un motor inchiriat, R6, cu arcurile fata mai scurte cu 1cm decat trebuia, si scarita stanga (racing) cu 1 cm mai sus decat scarita dreapta (stock). Cand am vazut dalele si iarba de circa 3-5 cm inaltime pe circuit, m-am inchinat si am clacat. Am mers f slab, terminand ultimul de la debutanti dar reusind sa nu alunec pe iarba sau sa-mi rup gatu in cauciucurile care delimitau "traseul".

Dupa a urmat o iesire 3 zile la Most (best lap. 2.01 pe ud), 2 zile la Pannonia (2.15-2.16? dar asta in conditiile in care furca fata se comprima complet pe franare (pompa de ulei din furta stricata, si arcuri cu 1cm mai scurte, acelasi R6 ca la caransebes). In 2007 am fost la 2 zile de track days si dupa 2 zile la Serres (din care 1 am repart la motor) unde l-am cunoscut pe Zoli. Pana in Aprilie 2008 nu am mai avut cum sa merg pe motor pe strada nici pe circuit. Dupa trebuia sa vin la a doua parte a campionatului RoSBK 08 dar din cauza unei accidentari am stat pe bara. In 2009 voi participa la toate etapele RoSBK la cursele sprint dar si la anduranta alaturi de Zoli si sper sa revin relativ repede la forma din 2006.

Cu aceasta ocazie vreau sa-i multumesc lui Zoli ca m-a primit in echipa lui si pentru sfaturile sale! Sunt sigur ca vom face o echipa buna si ca voi invata multe de la Zoli.
« Ultima modificare: Ianuarie 29, 2009, 12:12:43 de către Bitza_chinezu » Memorat
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 29, 2009, 10:21:39 »

Placerea e de partea mea , Bogdane ! De distrat sigur o sa ne distram, rezultate.... vom vedea. In mod sigur la concursul de anduranta vom invata multe. Eu zic ca este important sa nu abandonam niciodata, sa mergem cat mai safe posibil, sa nu fim nevoiti sa sdam cadrul noaptea...  Grin
  Inca odata mult succes la anduranta , dar si la individual ! Wink
Memorat

Go Team33 Cluj !
Bitza_chinezu
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Ianuarie 29, 2009, 11:13:08 »

mersi zoli. eu am mari sperante si cred ca vom reusi si o surpriza placuta la rezultate!

atasez poze.

PS: Beijingul are 20 de milioane de locuitori si circa 5 milioane de motociclisti...
« Ultima modificare: Ianuarie 30, 2009, 01:30:25 de către Bitza_chinezu » Memorat
Bitza_chinezu
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 29, 2009, 11:14:37 »

si 600 rr-u
Memorat
adi dedea
Jr. Member
**

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Martie 14, 2009, 11:40:56 »

Mult succes Bogdan si sa ne vedem sanatosi la circuit.Ai umblat ceva prin lume nu gluma Wink....
Memorat

TEAM33
Bitza_chinezu
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 21, 2009, 03:40:17 »

mersi, mersi.
Memorat
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Octombrie 31, 2011, 11:18:26 »

Bitza... Esti tare tacut in ultima vreme... Poate ne mai spui si noua cum o mai duci, ce ganduri ai, ceva promisiuni pt sezonul 2012...?

Ne e dor de tine si vrem sa stim care mai este viata ta... Wink
Memorat

Team33Cluj racing team manager
Multumesc Banca Transilvania, archdesign, COC Motors, Yume si DoppelHerz
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Noiembrie 02, 2011, 11:34:04 »

Din pacate Bogdan a pierdut deja un an din cauze obiective si se pare ca nu va putea incepe nici urmatorul sezon , il las pe el sa va zica motivele daca doreste asta.
 Bita este al doilea pilot ca rezultate in "istoria" acestui club , un pilot care is-i ajuta mereu coechipierii, un pilot si un prieten foarte bun , un pilot cu care avem amintiri excelente ... numai cuvinte frumoase despre el. Imi pare rau ca nu mai poate veni cu noi, in orice caz daca vreodata se razgandeste , cu totii il asteptam cu bratele deschise.

Chiar daca nu mai mergem impreuna la curse, mi-ar place daca macar pe forum ar fi alaturi de noi, pt ca la cate stii tu despre motorete si curse, ai putea sa alungi plictiseala si blazarea de pe forumurile de la noi.

Memorat

Go Team33 Cluj !
prolific
Newbie
*

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 21, 2016, 10:31:04 »

in caz ca va intrebati ce mai face bitza..
http://www.businessmagazin.ro/actualitate/afaceri/romanul-care-a-renuntat-la-milioanele-de-pe-wall-street-pentru-a-deschide-un-nou-concept-de-restaurant-in-londra-14974187/?p=2
Memorat
Razvan
Hero Member

Life is racing everything else is just waiting!

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 22, 2016, 10:00:11 »

Foarte tare! Eu nu am apucat sa-l cunosc pe baiatul asta. Cheesy
Memorat
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Ianuarie 24, 2016, 10:41:04 »

Tare !

Cate amintiri am si cu omu' asta !!!  Cel mai tare.... anduranta la Hungaro, eram in echipa Bita, eu si Cazacu.... incepe cursa pe uscat , merge Cazacu, Bita, apoi intru eu... incepe sa ploua.... merg 18 tururi pe slick in ploaie torentiala (fara TC,BC,NC,MC,EC, PC,GC, etc  Grin ) , pana au pregatit echipa motoreta de ploaie..... intra Bita, cade de 3 ori in 2 tururi si abandoneaza , hahahahahaha ...

Baiat super de treaba, coleg de nota 10.
Memorat

Go Team33 Cluj !
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul: