Fii partener Team33Cluj in 2015!..............Echipa in 2015..............Fii partener Team33Cluj in 2015!
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Siguranta in trafic  (Citit de 7270 ori)
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« : Noiembrie 29, 2012, 02:02:35 »

Dragii mei, azi am fost contactat de Sabin, un pasionat motociclist clujean, care organizeaza tururi moto prin Romania si care a venit cu ideea de a realiza un curs/eveniment de parcursul a 2 zile in care sa sensibilizeze motociclistii rutieri asupra mai multor factori. Evenimentul ar urma sa aiba loc prin aprilie 2013, 27-28 parca, si propunerea lui a fost sa venim in ajutorul evenimentului prin cunostintele noastre si experienta in domeniu.

Am acceptat in numele meu, urmeaza sa discutam daca mai multi dintre noi putem sa ne alaturam cauzei si sa sustinem acest curs. Pana acuma planurile includ atat parteneriat cu politia rutiera cat si cu SMURD care ar urma sa explice participantilor tehnicile esentiale de prim ajutor in cazul accidentelor moto, iar politia sa faca o analiza a situatiei accidentelor si ilegalitatilor rutiere.

Mie personal mi se pare foarte interesanta si bine venita actiunea, urmeaza doar sa o cizelam pana in primavara. Revin cu detalii sau poate ca Sabin se va inregistra la noi pe forum si ne va ajuta direct.
Memorat

Team33Cluj racing team manager
Multumesc Banca Transilvania, archdesign, COC Motors, Yume si DoppelHerz
Patri
Full Member

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Noiembrie 29, 2012, 02:11:33 »

O astfel de initiativa este mereu binevenita Wink
Memorat
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 29, 2012, 07:25:28 »

+1
Memorat

Go Team33 Cluj !
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Aprilie 14, 2013, 07:56:31 »

Se pare ca Sabin a reușit și evenimentul va avea loc în weekendul 27-28 apr, conform programului. Locurile au fost ocupate integral, astfel incat editia 2 se preconizeaza deja. Sunt 20 de motociclisti care vor avea parte de instruire teoretica si practica, tot in incinta Iulius Mall. Team33Cluj este partener al evenimentului iar eu voi participa pt partea teoretica. Sper ca va fi totul ok si oamenii se vor simti bine.
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Aprilie 24, 2013, 10:40:25 »

In acest weekend, pe langa evenimentul baietilor, respectiv etapa 1 din RoSBK, va avea loc si primul eveniment de siguranta moto organizat la Cluj. Sabin s-a ocupat de organizarea lui si se pare ca succesul nu a intarziat. Pe cele 20 de locuri preconizate s-au inscris peste 35 de doritori, astfel incat au mai fost suplimentate inca 5 locuri. Pe langa mine, care ma voi ocupa de partea teoretica si voi sustine si partea practica, vor mai fi invitati Victor Miron, care va discuta despre manierele in trafic, organizatia studentilor medicinisti care vor sustine un curs de prim ajutor in cazul accidentelor moto si scoala de Auto Start care va efectua instruirea practica.

Iulius Mall asigura cadrul evenimentului si speram la cea mai buna colaborare cu ei. Magazinuldebaterii.ro va fi partener al evenimentului si va asigura o verificare a sistemului electric al motocicletelor participantilor. Team33Cluj este partener oficial, reprezentata prin mine... Wink

Asadar, sambata si duminica, la Iulius Mall, speram sa putem insera cat mai multe cunostinte de baza celor 25 de participanti.

Bravo Sabin!
Memorat

art
Hero Member

DA BINE-N-TELES!!!

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Aprilie 24, 2013, 08:52:56 »

Bravo victor.......poze....impresii....le asteptam
Memorat
Emi(Hornet600)
Sr. Member

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Aprilie 24, 2013, 09:19:01 »

Felicitari si bravo pt implicare...  Smiley
Memorat
zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Aprilie 25, 2013, 08:30:15 »

bravo Victher!

Circul extrem de civilizat si preventiv,  as fi mai curios de partea medicala, adica as fi curios ce trebuie sa faci in cazul unui accident, de prim ajutor... vb foarte serios
Memorat

Go Team33 Cluj !
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Aprilie 27, 2013, 04:24:31 »

Am încheiat prima zi la moto siguranta. Cei 25 de participanti au fost destul de receptivi si chiar cred ca i-am ajutat cu informatiile oferite. Oricum, partea practica era cea mai asteptata, ca atare acolo au vazut ca sunt multe lucruri pe care nu le controleaza chiar perfect. A fost si un mic incident, dar nimic grav.

Cred si sper ca evenimentul a fost de succes iar maine va fi inca o zi cu si despre siguranta in mersul in grup precum si primul ajutor in caz de accident.
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Aprilie 28, 2013, 09:27:37 »

Am discutat cu Sabin si mi-a spus ca si ziua a doua s-a terminat bine, fara incidente. Primul ajutor a fost foarte bine primit de catre cursanti iar partea practica a lui a fost chiar interesanta. Intre timp partenerul magazinuldebaterii.ro a oferit participantilor o verificare a sistemului de incarcare a bateriei la fiecare motor plus sfaturi practice despre intretinerea si utilizarea bateriilor. Tura in grup a fost iarasi interesanta, toti au fost foarte incantati.

Se pare deci ca evenimentul a fost un succes, Sabin era destul de multumit si de colaborarea cu noi si cu partenerul nostru, magazinuldebaterii.ro. Pentru prima editie a iesit ok si acum urmeaza feedback-urile si pregatirea editiei 2 + o posibila extindere si in alte orase din tara.

Bravo Sabin si Razvan (scoala AutoStart) pentru intreg evenimentul!
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Aprilie 28, 2013, 09:50:51 »

Pt ca cineva m-a intrebat pe pm ce tipuri de exercitii au fost la partea practica, voi da cateva exemple:

. echilibru - se venea lansat, se frana pana la oprire, 2 secunde trebuia sa stai pe loc fara sa ridici picioarele de pe scarite, dupa care demarai. Erau 2 puncte de oprire succesive. Surprinzator foarte multi au avut probleme la acest exercitiu...
. franarea de urgenta - se venea lansat de 3 ori cu aceeasi viteza si se frana o data cu frana spate blocata, o data cu frana spate fara a bloca si ultima data combinat fata/spate fara sa blochezi. Fiecare punct de oprire era marcat cu un fanion si la sfarsit puteai observa diferentele intre distantele de oprire. Foarte elocvent si interesant. Singurii care nu au avut diferente au fost o Honda cu sistem dual-brake si un Harley V-Road care orice facea tot atata avea distanta de franare  Grin Cool
. countersteering - evitare obstacol prin countersteering si revenire pe traiectoria initiala, intre jaloane. Acest exercitiu a dus si la singurul eveniment nefericit, dar s-au tras multe concluzii bune din el...
. countersteering pe viraj - evitarea unui obstacol prin countersteering in timp ce motorul este inclinat pe viraj. Acest exercitiu a fost putin mai dificil, dar foarte interesant pt participanti

La iesirea in grup pe sosea au fost invatate cateva semne tipice intre motociclisti precum si modul in care trebuie mers in grup moto si relatia cu masinile.
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Mai 08, 2013, 07:59:02 »

Mai jos este un rezumat al prezentării generale despre motociclism pe care am susținut-o la cursul de siguranță moto.

https://www.youtube.com/watch?v=IaPgxlY81wQ&feature=youtube_gdata_player
Memorat

MagazinulDeBaterii.ro
Jr. Member
**

Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Mai 17, 2013, 11:27:00 »

Felicitari Victor si Sabin pentru initiativa!
Memorat
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Iunie 12, 2013, 03:59:36 »

Am primit si o diploma
Memorat

MagazinulDeBaterii.ro
Jr. Member