Fii partener Team33Cluj in 2015!..............Echipa in 2015..............Fii partener Team33Cluj in 2015!
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: 2014 - Etapa 7 - Motorpark Romania - 3-5 octombrie  (Citit de 7049 ori)
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« : August 27, 2014, 04:50:04 »

Avand in vedere ca avem o singura certitudine cu privire la ultima etapa, aceea ca va fi o ultima etapa si ca probabil va fi una dubla ca si punctaj, m-am gandit sa incepem sa aberam pe acest subiect, pana cand Mistode ne va da verdictul RoSBK 2014.

Variante sunt mai multe care s-au tot discutat pe la etape si pe langa. Cea mai sigura si dorita de Mistode este Adancata, etapa romaneasca ce s-a dorit si anul trecut sa inchida campionatul, dar nu a fost gata circuitul. O alta varianta este Brno, dar am inteles ca deja e cam tarziu pentru a mai fi antamata etapa acolo, avand in vedere ca trebuie platit si ceva avans. Iar ultima varianta ar fi Rijeka, undeva in octombrie.

Asa ca, avem despre ce sa speculam. Eu personal sper ca Mistode sa fie suficient de cerebral si sa cantareasca foarte bine situatia organizarii la Adancata a ultimei etape, in conditiile in care circuitul nu va fi integral finalizat (boxe, restaurant, centrul medical, centru de control, zone de degajare si siguranta, etc.). Daca va fi sa fie la Adancata, cu siguranta presa va avea un oarecare interes pentru acest eveniment si cu siguranta va puncta toate aspectele negative in loc sa promoveze acest sport si circuitul. Deci trebuie avuta mare grija in ce circumstante se va desfasura etapa. Mistode mi-a spus ca va exista si regula cum ca nu va putea participa un pilot care nu a mai fost la nicio etapa anul acesta, eliminand practic pe cei care nu au fost niciodata pe circuit si care vor da navala la Adancata. Pe ei ii v-a primi Mistode cu siguranta la cursurile moto pe care le va organiza acolo, dar nu direct la o etapa RoSBK.

Eu astept deznodamantul. Personal sper sa nu fie in 28 sept etapa. Ori mai devreme, ori mai tarziu. In 28 sept este ziua lui Edi  Wink
« Ultima modificare: Septembrie 07, 2014, 11:34:43 de către victor » Memorat

Team33Cluj racing team manager
Multumesc Banca Transilvania, archdesign, COC Motors, Yume si DoppelHerz
kyp-76
Hero Member

CARPE DIEM !

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 27, 2014, 09:05:44 »

Am auzit o gramada de variante pt ultima etapa. Daca ar fi sa aleg eu, as alege Slovakiaring pt ca acolo nu am fost anul asta.  Pentru mine cred ca ar fi singura varianta care m-ar determina sa mai particip sezonul asta la vre-o cursa.
Memorat

M-am nascut obosit si traiesc pentru a ma odihni Wink
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 27, 2014, 08:59:23 »

Nu cred ca Slovakia intra in discutie. Din cate am inteles, doar cele 3 variante ar fi posibile ca si corelare cu organizatorii straini pt circuite in perioada septembrie/octombrie. Oricum, sper ca Michael Fiala sa fi fost doar un vis urat si sa nu ne mai intalnim cu el niciodata...  Angry
Memorat

art
Hero Member

DA BINE-N-TELES!!!

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 28, 2014, 01:48:03 »

Mistode a scros 3-4-5 octombrie Adancata...iar ne-am c...pe noi de frig:))
« Ultima modificare: August 28, 2014, 02:40:47 de către art » Memorat
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : August 28, 2014, 08:54:39 »

E clar ca Bamby nu vine... ca e prea frig Wink Sper sa ajungem noi...

Sunt foarte curios cum va fi pista, asfaltul. Mistode zicea ca a fost tras doar stratul suport de asfalt si ca probabil ca il va lasa asa la etapa si doar pe urma il va asfalta cu stratul de uzura. In acest caz, s-ar putea sa fie mai alunecos asfaltul. Sper numai sa nu fie 10 cazaturi in prima jumate' de ora, ca apoi sa vezi distractie...  Grin
« Ultima modificare: August 28, 2014, 08:27:36 de către victor » Memorat

zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 29, 2014, 02:34:10 »

E o decizie proasta sa se tina etapa acolo, parerea mea... safety first .
Memorat

Go Team33 Cluj !
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 29, 2014, 07:05:21 »

Comunicatul RoSBK:

"Ultima etapa etapa din Dunlop Romanian Superbike 2014 va avea loc, asa cum majoritatea iubitorilor motorsportului isi doresc de multi ani, pe circuitul Motorpark Romania in perioada 3-5 octombrie. Circuitul va fi folosit in varianta de 3400m urmand ca din 2015 sa fie pusa la dispozitie varianta completa a pistei de 4200m.

In momentul de fata circuitul este asfaltat urmand sa ca pana la etapa sa fie finalizate 8 boxe , o parte a padockului si utilitiatile.

La aceasta etapa vor avea loc cate doua curse pentru fiecare clasa.

Vineri 3 octombrie va avea loc revizia tehnica si antrenamente libere.

Sambata vor fi calificari pentru toate clasele si se vor disputa curse pentru clasele Supersport si cele de debutanti urmand ca duminica clasa superbike sa aiba doua curse iar clasele supersport si cele de debutanti cate o cursa.

Inainte de etapa vor avea loc doua weekend-uri deschise pentru antrenamente libere"
Memorat

Alex Sz
Jr. Member
**

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : August 29, 2014, 10:50:39 »

Doua weekenduri inainte pt antrenamente libere = BAHAOS!!  Cheesy

Ne-a mai spus Ionut,la Hungaro, ca intentioneaza sa stabileasca 15 ture/ cursa si ca ar fi bine sa fim pregatiti fizic. Asta era expimarea lui. Sa vedem Smiley
Memorat

Braking is for pussyez, my friend!
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 30, 2014, 12:18:57 »

Pai la 3400 m cat are un tur, 15 tururi sunt cat 10 la Hungaro... Eu sunt curios de calitataea/aderenta asfaltului?
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Septembrie 01, 2014, 09:44:11 »

am preluat de pe FB FRM poze de ieri de la Adancata. Situatia se prezinta bine, eu zic ca in maxim 5 saptamani totul va fi gata  Grin Cheesy

Acuma serios... sper sa fie ok partea de pista si securitatea pe circuit. Nu are nimeni pretentii de lux la boxe sau restaurant cu 3 stele Michelin (poate deschide Nemes  Wink ), dar macar pista sa fie decenta.

Niste poze mai jos:
Memorat

Razvan
Hero Member

Life is racing everything else is just waiting!

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Septembrie 07, 2014, 10:04:07 »

Eu unul astept cu nerabdare etapa de la Adancata! Sper sa fie rezolvata problema cu zonele de siguranta, cateva boxe si in rest ne descurcam noi...daca vom reusi sa mergem la un antrenament inainte ar fi si mai bine...
Memorat
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Septembrie 11, 2014, 05:19:26 »

Pentru cazare la Adancata echipa va sta la Vila Royal din Urziceni. (http://vilaroyalurziceni.ro/vilaRoyal/)

Cei de la Royal mai au si 2 hoteluri (http://www.hotelroyalurziceni.ro) unde am inteles ca mai sunt camere...
Memorat

victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Septembrie 13, 2014, 02:41:13 »

"Informam participantii  ultimei etape, de pe  Motorpark Romania,  ca exista posibilitatea ca o televiziune sa transmita in direct cursele. Ca urmare concurentii sunt rugati sa se prezinte cu motocicletele  intr-o stare estetica corespunzatoare.

La revizia tehnica nu se vor accepta motociclete cu carene incomplete, zgariate puternic in urma unei cazaturi, nevopsite,  legate cu sarma, powertape sau alte "sisteme" improvizate. Casca trebuie sa fie omologata si nu trebuie sa prezinte zgarieturi adanci care sa treaca de stratul de vopsea. Echipamentul de protectie nu poate avea parti deteriorate puternic, sau parti descusute.

Motocicletele trebuie sa corespunda regulamentului tehnic afisat si pe site-ul www.rosbk.ro

Recomandam ca participantii sa incheie o asigurare medicala si sa faca o vizita medicala. La circuit Directorul de concurs, daca are suspiciuni referitoare la starea fizica a unui sportiv, poate cere acestuia  sa fie supus unui control medical la fata locului.

La circuit se vor putea face si controale anti doping sau de alcolemie.

In scurt timp va fi publicat regulamentul particular al etapei."

Text preluat de pe sitw-ul oficial RoSBK.
Memorat

zoli33
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Septembrie 22, 2014, 12:38:46 »

Mamaaaaaaa, ce emulatie incredibila a creat aparitia primului circuit in Romania!!!!!!  Grin   Sper sa nu scape de sub control nebunia asta !!!!!  Grin  trebuie televizat neaparat, sa nu rupa gardurile spectatorii dornici sa asiste   Grin

Acum, vorbind serios, sper ca etapa asta pe un circuit nou, sa creasca putin nivelul de interes al pilotilor, echipelor,spectatorilor, sa fie un punct de plecare in ceea ce priveste progresul in acest sport, sa creasca entuziasmul tuturor care in momentul actual e sub 0.

Eu personal ma duc sa termin sezonul onorabil , sa strang cat mai multe puncte pt echipa mea, si sa fac doua curse in care sa ma distrez la maxim , sa fiu multumit de mine , sa ies cu capul sus din joaca asta.
Memorat

Go Team33 Cluj !
victor
Global Moderator
Hero Member

Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Septembrie 22, 2014, 12:51:04 »

Noi suntem impacati cu gandul ca va fi un esec...  Grin Cheesy Glumesc... Sper ca Mistode ne va demonstra contrarul. Dar pana atunci mai este... Deocamdata trebuie sa organizam etapa putin diferit fata de restul etapelor de afara. Logistica este putin mai complicata si trebuie sa ne gandim ca nu vom avea multe facilitati de care ne bucuram pe alte circuite.

Pentru noi va fi si mai greu pentru ca sambata seara vom merge cu motoarele in Bucuresti unde vom participa alaturi de sponsorul nostru, Banca Transilvania, la evenimentul StradaBT. Asa ca vom avea destul de mult de munca cu logistica. Speram sa iasa totul perfect si sa fim in grafic.

Pentru noi ca si echipa target-urile s-au cam incheiat. Razvan va trage tare sa prinda o pozitie cat mai buna la final de sezon. Este deja cu gandul la sezonul 2015 si asta e bine. Probabil ca va face o cursa relaxata si va obtine un rezultat bun. Alex e in vacanta deja. El va alerga doar pentru echipa si pentru placerea lui personala. Titlul de campion Rookies1000 este asigurat. Eu voi merge la teste. Am mai adaugat "bunatati" pe motor si sper sa pot teste si niste gume pentru sezonul viitor. Asadar, relaxare si distractie. OK, probabil ca acolo, pe pista, nu vom mai zice chiar asa...  Grin Cheesy Wink
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul: